SPRAWOZDANIE Z WYPRAWY DO OŚRODKA SZKOLEŃ SPECJALISTYCZNYCH STRAŻY GRANICZNEJ W LUBANIU

dodano 19 kwietnia 2016, o godzinie 00:20

W połowie marca 2016 r., członkowie Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego mieli przyjemność odbyć podróż studyjną do Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.

Już w środę, 16 marca zakwaterowaliśmy się w Ośrodku, gdzie powitał nas ppłk SG Robert Onoszko. Następnego dnia, z samego rana, czekało nas sporo atrakcji.

Czwartkowy poranek rozpoczęliśmy od spotkania z Zastępcą Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu – płk SG Arturem Bazydło, który powitał Nas w imieniu Komendanta. Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie Ośrodka, miejsc szkoleń oraz wzięliśmy udział w symulacji dachowania pojazdu, a także poznaliśmy dziedzinę, w której specjalizuje się Ośrodek – kynologię.

Ponadto przedstawione zostały nam zadania realizowane przez OSS SG w Lubaniu, formy i metody pracy dydaktycznej w Ośrodku oraz główne kierunki zagrożeń granicy państwowej. Mieliśmy również okazję do zapoznania się z rekrutacją i specyfiką pełnienia służby w Straży Granicznej, czym zaspokoiliśmy własną ciekawości w tej materii.

Popołudnie upłynęło nam na odwiedzinach w Zgorzelcu, poznaniu przebiegu i oznakowaniu granicy państwowej oraz przechadzce po Görlitz, a wszystko to, pod merytorycznym przewodnictwem ppłk SG Roberta Onoszko i przy pięknej, słonecznej pogodzie, która uwydatniła urokliwość tego miasta. Nie ominęliśmy oczywiście Cmentarza Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego znajdującego się w Zgorzelcu.

Piątek zaczął się od zapoznania z zadaniami i uprawnieniami funkcjonariuszy SG w myśl przepisów ustawy o Straży Granicznej, następnie przedstawiono nam strukturę organizacyjną SG, rolę i zadania Straży Granicznej w zwalczaniu nielegalnej migracji, identyfikację kulturową cudzoziemców z krajów arabskich oraz zabezpieczenia polskich dokumentów podróży. Mieliśmy również okazję zwiedzić Salę Tradycji i poznać historię polskich formacji granicznych, co dopełniło naszą wizytę.

Nasz pobyt zakończyliśmy poznaniem specyfiki przygotowania do służby w zakresie samoobrony i środków przymusu bezpośredniego.

Wyjazd był wyjątkową okazją do przemyślenia swojej dalszej kariery zawodowej – pod kątem służby w Straży Granicznej (rozmowy i poznanie charakteru tej pracy z pewnością rozwiały pewne wątpliwości), a także zacieśnienia współpracy Naszego Koła Naukowego z Ośrodkiem Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu.

Wyjazd był finansowany ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz środków krajowych w ramach projektu NOJAK.

Zachęcamy również do odwiedzenia naszej galerii!

Opracowała nasza Pani Prezes Emilia Biel